energoZysk.pl | Pozyskuj energię z natury!

Grunty pod Farmy

Fotowoltaika

Grunty pod farmę fotowoltaiczną lub wiatrową

Ze względu na duże zainteresowanie Inwestorów realizowaniem inwestycji związanych z odnawialnym źródłami energii, coraz powszechniejsze stają się ogłoszenia o chęci wydzierżawienia ziemi pod farmę fotowoltaiczną lub wiatrową. 

Dlaczego warto wydzierżawić grunt pod OZE?
  1. Stały dochód – Inwestor przez cały okres trwania umowy wypłaca czynsz dzierżawny. Stawki są dobre, dostosowane do danego regionu i atrakcyjności gruntu. Jeżeli do tej pory grunt leżał odłogiem to zaczyna przynosić pieniądze, natomiast jeżeli był uprawiany, to właściciel zyskuje dodatkowo czas, który do tej pory potrzebował na rolę.
  2. Ryzyko po stronie Inwestora – najczęściej umowy zawierane są w ten sposób, że do czasu rozpoczęcia budowy, grunt nadal jest w użytkowaniu właściciela, dzięki czemu może nadal czerpać korzyści z tym związane. Z kolei wszelkie koszty związane z rozwojem projektu budowy farmy ciążą na Inwestorze.
  3. Aspekt środowiskowy – przez cały okres trwania umowy, na gruncie gdzie znajduje się farma fotowoltaiczna jedynym zabiegiem, mającym wpływ na roślinność, będzie okresowe wykaszanie traw. Spowoduje to wzrost bioróżnorodności i jakości gleby!
Na co zwrócić uwagę?

W ofertach oraz umowach dzierżawy gruntu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na cztery aspekty. Po pierwsze okres umowy – powinien być krótszy niż 30 lat. Po drugie waloryzacja czynszu związana z inflacją. Po trzecie podatki – zmianie ulegnie wysokość podatku od nieruchomości, na której stoi farma. Z umowy powinno wynikać, że to Inwestor będzie je finansował. Ostatnim aspektem jest jasna deklaracja co stanie się z farmą, wszystkim komponentami, konstrukcjami oraz infrastrukturą po zakończeniu umowy.

Jakie warunki powinna spełniać nieruchomość gruntowa, aby można posadowić na niej inwestycję OZE:
  • Powierzchnia od 2 ha;
  • Linia średniego napięcia lub GPZ w pobliżu;
  • Teren niezalewowy, brak obszaru Natura 2000;
  • Klasa gleby: IV, V, VI;
  • Dostęp do drogi publicznej;
  • Brak MPZP lub takie, który uwzględnia możliwość postawienia farmy PV i/lub wiatrowej, działalność rolniczą i przemysłową;
  • Teren zbliżony do płaskiego.

Jeżeli posiadacie Państwo nieruchomość, która spełnia powyższe warunki, to zapraszamy do kontaktu. Przeanalizujemy możliwość posadowienia farmy wiatrowej i/lub fotowoltaicznej, a w przypadku pozytywnej analizy zaproponujemy warunki współpracy w imieniu Inwestora.

Inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nieruchomości gruntowych pod budowę farm wiatrowych i/lub fotowoltaicznych zapraszamy na tę stronę lub bezpośrednio do kontaktu.

Stały dochód

Ryzyko po stronie Inwestora

Aspekt Środowiskowy

Jesteś zainteresowany wydzierżawieniem gruntu pod farmę? Odezwij się do nas, pomożemy!