Grunty pod Farmy
Grunty pod farmę fotowoltaiczną lub wiatrową
Ze względu na duże zainteresowanie Inwestorów realizowaniem inwestycji związanych z odnawialnym źródłami energii, coraz powszechniejsze stają się ogłoszenia o chęci wydzierżawienia ziemi pod farmę fotowoltaiczną lub wiatrową.
Dlaczego warto wydzierżawić grunt pod OZE?
- Stały dochód – Inwestor przez cały okres trwania umowy wypłaca czynsz dzierżawny. Stawki są dobre, dostosowane do danego regionu i atrakcyjności gruntu. Jeżeli do tej pory grunt leżał odłogiem to zaczyna przynosić pieniądze, natomiast jeżeli był uprawiany, to właściciel zyskuje dodatkowo czas, który do tej pory potrzebował na rolę.
- Ryzyko po stronie Inwestora – najczęściej umowy zawierane są w ten sposób, że do czasu rozpoczęcia budowy, grunt nadal jest w użytkowaniu właściciela, dzięki czemu może nadal czerpać korzyści z tym związane. Z kolei wszelkie koszty związane z rozwojem projektu budowy farmy ciążą na Inwestorze.
- Aspekt środowiskowy – przez cały okres trwania umowy, na gruncie gdzie znajduje się farma fotowoltaiczna jedynym zabiegiem, mającym wpływ na roślinność, będzie okresowe wykaszanie traw. Spowoduje to wzrost bioróżnorodności i jakości gleby!
Na co zwrócić uwagę?
W ofertach oraz umowach dzierżawy gruntu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na cztery aspekty. Po pierwsze okres umowy – powinien być krótszy niż 30 lat. Po drugie waloryzacja czynszu związana z inflacją. Po trzecie podatki – zmianie ulegnie wysokość podatku od nieruchomości, na której stoi farma. Z umowy powinno wynikać, że to Inwestor będzie je finansował. Ostatnim aspektem jest jasna deklaracja co stanie się z farmą, wszystkim komponentami, konstrukcjami oraz infrastrukturą po zakończeniu umowy.
Jakie warunki powinna spełniać nieruchomość gruntowa, aby można posadowić na niej inwestycję OZE:
- Powierzchnia od 2 ha;
- Linia średniego napięcia lub GPZ w pobliżu;
- Teren niezalewowy, brak obszaru Natura 2000;
- Klasa gleby: IV, V, VI;
- Dostęp do drogi publicznej;
- Brak MPZP lub takie, który uwzględnia możliwość postawienia farmy PV i/lub wiatrowej, działalność rolniczą i przemysłową;
- Teren zbliżony do płaskiego.
Jeżeli posiadacie Państwo nieruchomość, która spełnia powyższe warunki, to zapraszamy do kontaktu. Przeanalizujemy możliwość posadowienia farmy wiatrowej i/lub fotowoltaicznej, a w przypadku pozytywnej analizy zaproponujemy warunki współpracy w imieniu Inwestora.
Inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nieruchomości gruntowych pod budowę farm wiatrowych i/lub fotowoltaicznych zapraszamy na tę stronę lub bezpośrednio do kontaktu.